Zaměření předmětu:
Kurz si klade za cíl seznámit studenty se základními problémy a teoriemi politologie i genezí oboru samotného. Pozornost je věnována otázkám historického vývoje oboru a jeho vzniku. Kurz se zaobírá otázkou dimenzí politiky, veřejné moci, legality, legitimity, dělby moci, politické kultury, rolí voleb a politických stran.
Výstupy předmětu – výstupy učení:
Po absolvování kurzu se student umí orientovat v základních rámcích fungování demokratického politického systému, včetně volebního a stranického systému a rovněž charakterizovat hlavní trajektorie vývoje politických stran a hnutí.
Hlavní témata – obsah předmětu:
- Vymezení pojmu politologie.
- Vznik a vývoj politologie jako vědy.
- Stát, státní moc a dělba státní moci.
- Političtí aktéři, jejich klasifikace, role a funkce v politickém systému.
- Politická kultura, demagogie a populismus.
- Cleavages, vznik, vývoj a klasifikace politických stran a hnutí.
- Význam a funkce voleb; volební kampaně, politický marketing, volební geografie.
- Volební systémy a jejich charakteristika.
- Demokratické a nedemokratické politické systémy, liberální demokracie.
- Modely a teorie demokracie I (athénská demokracie, demokracie italských městských států, procedurální demokracie a elitismus, pluralismus a neopluralismus, polyarchie R. A. Dahla a Ch. Lindbloma, konsociační a konsenzuální model demokracie A. Lijpharta).
- Modely a teorie demokracie II (participativní demokracie, ekonomická demokracie, deliberativní demokracie, agonistický pluralismus, delegativní demokracie, bojeschopná demokracie, postdemokracie, asociativní demokracie, kosmopolitní demokracie).
- Základní směry politických ideologií.