Vybrané kapitoly z evropského a mezinárodního práva
Cíl předmětu:
Seznámit posluchače s problematikou evropského a mezinárodního práva v jeho teoretické rovně, vztahu k mezinárodní politice a ostatním normativním subsystémům mezinárodního politického systému, nastínit proces tvorby pravidel a norem mezinárodního práva, popsat subjekty a prameny.
Osvětlit problematiku odpovědnosti za mezinárodně protiprávní jednání a na ni navazující donucovací mechanismy. Pro posluchače je důležitá také problematika ekonomické dimenze evropského a mezinárodního práva, včetně tématiky mezinárodní justice a arbitráže, řešení mezinárodních investičních sporů.
Obsah předmětu:
- Vývoj mezinárodního práva, pojem, funkce, význam pro mezinárodní společenství. Úprava poměru mezi vnitrostátním právním řádem a mezinárodním právem v ČR a jiných státech. Vztah k mezinárodnímu právu soukromému a právu mezinárodního obchodu.
- Vztah a vzájemné působení mezinárodních smluv a obyčeje v současném mezinárodním právu, tzv. Diagonální smlouvy. Základní zásady soudobého mezinárodního práva podle Charty OSN.
- Základy jurisdikce států (zásady teritoriality, personality a universality). Subjektivita mezinárodních organizací.
- Vznik nových států a význam uznání států v soudobém mezinárodním právu. Práce komise OSN pro mezinárodní právo na návrhu článků o odpovědnosti států. Opravné prostředky a náhrady za porušení mezinárodních závazků.
- Soutěžní právo EU, vybrané politiky EU.
- Právní režim evropských mezinárodních řek. Režim volného moře, pobřežních vod a pevninské mělčiny podle Úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982.
- Právo vnitrozemských států na přístup k moři ve světle zájmů a potřeb ČR. Současný stav právního režimu a organizace pro oblast mořského dna za hranicemi jurisdikce států.
- Základy, rozvoj právního režimu kosmického prostoru v OSN. Konference OSN o životním prostředí, rozvoj mezinárodního práva životního prostředí.
- Systém ochrany lidských práv podle Paktů o lidských právech z r.1966. Systém ochrany lidských práv podle Evropské úmluvy na ochranu lidských práv. Ochrana menšin v rámci Rady Evropy.
- Diplomatické a konzulární právo podle Vídeňských úmluv z let 1961 a 1963. Vývoj a právní úpravy výhrad k mezinárodním smlouvám a její řešení ve Vídeňské úmluvě o smluvním právu z r.1969.
- Úloha mezinárodních konferenci OSN a jejich vliv na rozvoj mezinárodní spolupráce a mezinárodního práva. Úloha Rady bezpečnosti a Valného shromáždění OSN, udržování míru ve světe. Organizace Severoatlantické smlouvy.
- Zásady statutů Mezinárodního soudního dvora a mezinárodního tribunálu pro mořské právo. Rozvoj prostředků pro pokojné řešení sporů mezi evropskými zeměmi. Zákaz použití síly a hrozby silou v Chartě OSN a definice agrese. Řešení sporů z mezinárodních investic.