Proč si psát poznámky z přednášek na papír a zapojit skečnouting

Skečnouting je zábavný způsob zaznamenávání poznámek pomocí kombinace textu, typografie, obrázků a symbolů. Využije ho každý, kdo chodí na přednášky, pracovní porady, píše si deník, prostě si zapisuje poznámky a nápady. Pojďme si říct, proč vám tenhle způsob vizuálních a kreativních zápisků změní život.


Základem skečnoutingu není kreslení, ale naslouchání. Když skečnoutujete, totálně vás pohltí to, co posloucháte a přeměňujete na skečnouty. Soustředěné naslouchání, analyzování myšlenek a jejich přenášení na papír vám umožňuje dosáhnout maximální koncentrace, a nezbývá tak místo pro rušivé vjemy. Však to znáte sami. Při psaní poznámek na počítači vaši pozornost narušuje chatovací okno s kamarády, čtení e-mailů, sociální sítě. Vaše pozornost je roztříštěná. Při psaní poznámek v ruce a po staru se zase brzy vyřídíte, protože zapisujete všechno, co stíháte, bez ohledu na důležitost. A k takovým poznámkám se málokdy vrátíte.

1. Na talentu nezáleží

Řada lidí nad skečnoutingem vrtí odmítavě hlavou, protože jsou přesvědčeni, že neumí kreslit. Nesmysl. Vaše poznámky jsou jen pro vás. Jde o efektivní zaznamenávání poznámek, ne soutěž o nejkrásnější poznámkový blok.

Ve skečnoutu neexistuje nic jako dobrá a špatná kresba. I ta největší čmáranice může skvěle vyjádřit vaše myšlenky. Nedělejte si to zbytečně těžké a začněte jednoduchými věcmi, které nakreslit dovedete. Možná tomu nebudete věřit, ale ve skutečnosti můžete nakreslit téměř cokoli pomocí pěti základních tvarů: kolečka, čtverce, trojúhelníku, tečky a čáry. Vážně, vyzkoušejte si to.

2. Už to trochu umíte a to jste ještě ani nezačali

Jděte na to zvolna. Pokud je pro vás kreslení výzvou, napoprvé doplňte svůj text o jednu dvě minimalistické kresby. Vyřádit se můžete jinak – oddělovací linky, šipky, diagramy, odrážky, ikony, rámečky. S tímhle vším můžete začít hned. 

Skvělý způsob, jak okamžitě vylepšit a zvýraznit obyčejnou textovou poznámku, je kreslit písmo. Vytvářejte tučnější písmo, větší písmo, písmo ze dvou čar, pišt e kapitálkami, zapojte psací písmo nebo krasopísmo. Možností je spousta.

Všechno, co má strukturu, je přehlednější. Myslete na to a dopředu si rámcově promyslete, jak budou vaše poznámky vypadat.

3. Kvalitnější poznámky jste nikdy neměli

Cílem psaní poznámek není zaznamenat všechno, co přednášející říká. Vykašlete se na detaily a otrocké zapisování velkého objemu informací. Kvůli tomu se častokrát nesoustředíte na to, co slyšíte. Omezení detailnosti vám pomůže lépe uvažovat o tom, co si zaznamenáváte. Díky rozvážnějšímu psaní a zapojení kreslení poznámek se budete víc soustředit na celek. Vaše poznámky tak budou jednoduché, jasné a přehledné.

4. Zapamatujete si víc

Možná si říkáte, proč vynakládat extra úsilí na kreslení a zvýrazňování, když textové poznámky stačí? Při skečnoutingu mozek zapojuje verbální i vizuální režim. Hlava je plně pohlcena posloucháním, spojováním a zachycováním myšlenek. A vy si logicky zapamatujete víc. Zapojování celého mozku má také pozitivní vliv na zlepšování paměti a vyvolávání vzpomínek. 

Soustřeďte se při poslechu na klíčové body a na svoje myšlenky a zaznamenávejte si je vizuálně. Místo textových poznámek vznikne vizuální mapa, která vám pomůže vybavit si detaily i o několik měsíců později. 

5. Pro šprty i lajdáky

Skečnoutujte, jak chcete. Pořiďte si nový zápisník s vysokou gramáží papíru a s tečkovanými listy, pokud se vám do něj bude psát nejlépe, nebo si cestou na přednášku vezměte jen papír od kopírky. Tužka, propiska, nebo speciální tenký fix? Každému podle jeho gusta. Strukturujte si poznámky po svém nebo se inspirujte šablonami na internetu. Skečnouting je především o zábavě, tak ho dělejte tak, jak je vám blízké a přirozené.

Dejte prostor fantazii. Každý začátek je těžký, vaše skečnouty asi nebudou hned vypadat jako ty z internetu nebo knížek. Postupně přidávejte a svoje poznámky zdokonalujte. Brzy si ve skečnoutech uděláte svůj vlastní systém. Důležité je, abyste z toho měli radost.