Výlety na léto: 5 měst, kam dojedete za pětistovku

Všichni víme, jak snadné je domluvit se s partou kámošů na výletě. Na termínu. Na dopravě. A na ceně. Jeden velký kompromis tedy musí znít: aby to nebylo moc daleko, aby se vyplatilo tam jet třeba jen na pár dní, aby to vyšlo levně a bylo tam co k vidění. Takže?

Máme štěstí, že Evropa je na tohle prostě skvělá. A ne, nemusíš jezdit daleko na západ nebo na jih. I kousek od nás jsou města, ve kterých se toho dá spoustu vidět a zažít. Nejlepší přitom je, že s náklady na cestu tam se klidně vejdeš do pětistovky.

Vratislav: studentské město
s nejkrásnějším náměstím

Polsko! Kolikrát už ses rozhodl, že tam pojedeš? Historické části polských měst ukrývají architektonické klenoty, koná se tady ale i spoustu kulturních a hudebních akcí.

Tak třeba ve Vratislavi. Tohle město leží jen 60 km od českých hranic a díky velkolepé univerzitě je plné studentů. Což znamená jediné – žije to tady. Místní kluby mají skvělou atmosféru, bohatý program a pivo si tady můžeš dát třeba už za 4 zloté – to je přibližně 24 českých korun.

Historické centrum města patří mezi ta nejkrásnější v celém Polsku a objevování jeho částí je ještě zajímavější díky tomu, že se rozkládá na několika různých ostrovech, které rozděluje řeka Odra.

Jestli se do Vratislavi vypravíš, určitě proto nezapomeň navštívit ostrov Tumski, srdce města Rynek nebo jedinečně architektonicky řešenou Halu století. A když tě znaví chození po památkách, můžeš zakotvit v parku Szczytnicki – třeba pod sakurou v japonské zahradě.


Krakov: největší počet památek v Polsku

Pokud se rozhodneš, že chceš objevovat atmosféru Polska a jeho památky, není lepší místo, kam se vypravit, než Krakov. Důvod? Těch je tolik, že stačí jenom jmenovat: největší počet historických památek v Polsku, paláce, kostely, katedrály, univerzity, kluby, skvělé jídlo, obchody a muzea – třeba muzeum současného umění, kam se každé úterý dostaneš zadarmo.

Procházky kolem řeky Visly nebo po tajuplných židovských čtvrtích si můžeš užívat celý den a stejně nemáš dost. Ubytování v blízkosti impozantního náměstí přitom nemusí být drahé – ve studentských hostelech se dá přespat za tři stovky.

A jestli tě kromě měst láká i polská příroda, vyraz do Ojcovského národního parku, který leží jen 20 km od Krakova.

TIP: Máte na výlet jenom pár dní a chcete toho stihnout co nejvíc? Půjčte si kola!
Na kole bude prohlídka každého města mnohem rychlejší a zábavnější. Můžete navíc ušetřit. Pronájem kola moc nestojí, zatímco lístky na MHD se většinou prodraží.

Budapešť: kouzelné město
s bujarým nočním životem

Jestli jsi ještě nebyl v hlavním městě Maďarska, urychleně to naprav. Všichni touží po Paříži, Římě nebo Londýně a na Budapešť se zapomíná. Neprávem. Překvapí tě, jak skvělé tohle město je. Nad velikostí památek zůstává rozum stát stejně jako nad rozmanitostí města a jeho kulturním podhoubím.

Pokud miluješ hospody plné bizarních prvků nebo originální kluby s kvalitním hudebním programem, budeš se v Budapešti cítit jako v sedmém nebi. Skvělou noční atmosféru zažiješ ale i venku v ulicích – monumentální budova maďarského parlamentu nejlépe vynikne při večerním osvětlení a pohled na osvícené město z vrchu Gellért ti vezme dech.


Lipsko: alternativní scéna a vodní kanály

V Německu se toho dá dělat hodně. A to nejenom v Berlíně. Do Lipska dojedeš z Prahy za 3 hodiny a čeká tě tady spoustu zajímavých míst, i když zrovna nejsi fanoušek historie o bitvě národů. Třeba v alternativní čtvrti Eisenbahnstraße, kde na tebe dýchne tak trochu jiný svět. Načančané kavárničky tady ale nečekej – spíše ulici plnou protikladů a umělecky naladěných duší.

Poznávání historie nabírá v Lipsku nový rozměr – místa jako přístav Lindenauer představují opuštěné artefakty Hitlerovy vizionářské cesty k moři, bývalá továrna na bavlnu dnes po názvem Přádelna slouží jako kulturní prostor pro výstavy a koncerty.

Nejlepší jízdu ale zažiješ, pokud si v Lipsku pronajmeš loďku a vydáš na průzkum místními kanály. Přesně tak, takovou možnost nemají jenom v Amsterdamu. V Lipsku se navíc po vodě dostaneš z centra města až ke Cospudenskému jezeru.


Liptovský Mikuláš: koupání
s výhledem na Vysoké Tatry

Možná si říkáš, že jet na Slovenko k Tatrám je typ výletu, na který se jednou vypravíš s dětmi. To sice můžeš, ale s partou kamarádů si ho určitě užiješ víc. Příroda Vysokých Tater je neskutečně krásná a tohle město pod nimi není tak úplně mrtvé. Ideální spojení, pokud si chceš trochu oddechnout od ruchu velkoměsta a zároveň mít možnost vyrazit na pivo.

Liptovský Mikuláš je perfektní místo pro milovníky koupání – uvolnit se můžeš v termálech, vyřádit v aquaparku a v rozlehlé nádrži Liptovská Mara se nejenom vykoupeš, ale vyzkoušíš třeba i windsurfing nebo projížďku na vodních kolech.

A pokud se do Liptovského Mikuláše vypravíš, neměl bys minout ani místní jeskyně – třeba Demänovskou jeskyni Svobody nebo Demänovskou ledovou jeskyni, kde si budeš připadat jako v pohádce.