Studium pedagogiky pro učitele druhého stupně základní školy a učitele střední školy
Program celoživotního vzdělávání Studium k rozšíření odborné kvalifikace zaměřené na speciálně pedagogickou, výchovnou a vzdělávací činnost ve školách a třídách zřízených pro děti, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami se zaměřuje především na podporu profesního růstu učitelů a dalších pedagogických pracovníků, kteří aktivně působí v praxi a kteří si prostřednictvím studia mají zájem rozšířit svou odbornou kvalifikaci v souladu se zák. č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, v platném znění.
Tento čtyřsemestrální program kromě klíčových speciálně-pedagogických vědních disciplín poskytuje širší základ speciální pedagogiky zahrnující biomedicínské, psychologické, sociální a etické aspekty péče o jedince se speciálními vzdělávacími potřebami a principy speciálně-pedagogického poradenství. Cílem vzdělávacího programu je především poskytnout účastníkům schopnosti a dovednosti nezbytné k pedagogické práci s dětmi, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami. Jeho absolventi získají také povědomí o problematice vzdělávání minorit a aplikaci vybraných terapeutických technik. Výuku, která je koncipována formou víkendových přednášek a seminářů, doplňují bloky řízené praxe.
Studium k rozšíření odborné kvalifikace zaměřené na speciálně pedagogickou, výchovnou a vzdělávací činnost ve školách a třídách zřízených pro děti, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami v rámci přijímacího řízení do nadcházejícího akademického roku 2025/2026 bohužel nenabízíme. V případě přetrvávajícího zájmu o studium sledujte prosím tuto webovou stránku, vypsání dalšího přijímací řízení předpokládáme v březnu 2026. Děkujeme za pochopení.
Termín konání studia: říjen 2025 – leden 2027.
Uzávěrka přihlášek: 31. 8. 2025.
Výše školného: 14 900 Kč/semestr (toto studium je osvobozeno od DPH).
Místo konání: Praha (obvykle Žižkov – Roháčova 1148/63, 130 00 Praha 3 nebo – Libeň, Lindnerova 575/1, 180 000 Praha 8).
Průběh studia: 3 semestry, prezenční forma studia, 4–6 výukových víkendů/semestr (cca od 9.00 do 19.00 hodin).
Lektoři: pedagogové Ambis vysoké školy, a.s., a odborníci z praxe.
Zakončení studia: závěrečná zkouška složená z teoretické části, rozboru portfolia a obhajoby závěrečné práce.
Výstup ze studia: osvědčení o absolvování programu v celoživotním vzdělávání.
Vstupní podmínky: doložení podepsané smlouvy o studiu a úředně ověřené kopie dosaženého vzdělání.
Status studenta: účastník celoživotního vzdělávání nemá postavení studenta vysoké školy.
Kontakt: e-mail: kurzy@ambis.cz; tel.: 778 117 009.
Máte k průběhu studia kurzů další dotazy? Zajímají vás, jak se do studia přihlásit a jak probíhá výuka? Veškeré potřebné informace naleznete níže, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky a přehledně je rozčlenili do dvou kategorií.
Organizace průběhu studia
Jak je koncipováno přijímací řízení?
Přijímací řízení do nadcházejícího akademického roku probíhá vždy přibližně od jara do podzimu, konkrétní podmínky, požadované dokumenty, termíny a další předmětné informace naleznete v příslušném období v sekci níže.
Případně můžete také vyplnit webovou "přihlášku" v zápatí této stránky a my se vám ozveme.
Jaká je forma a délka studia?
Studium je rozčleněno do tří semestrů (dvou zimních a jednoho letního), které jsou sestaveny ze 172 vyučovacích hodin a 150 hodin řízené praxe, celkem se tedy jedná o rozsah 322 hodin.
Program Studium pedagogiky pro učitele druhého stupně základní školy a učitele střední školy je realizován v prezenční formě studia, výuka však probíhá výhradně o víkendech, do pracovních dnů nezasahuje, a to s ohledem na pracovní vytížení našich účastníků.
Kde a jak často probíhá výuka?
Kurzy celoživotního vzdělávání probíhají pouze v Praze, obvykle v sídle škole v Libni (Lindnerova 575/1, 180 00 Praha 8) či na Žižkově (Roháčova 1148/63, 130 00 Praha 3). Výuka může být v případě potřeby vypsána i do dalších budov školy. V rámci mimopražských poboček školy kurzy celoživotního vzdělávání nepořádáme.
Studium probíhá v blocích pouze o víkendech (sobotách a nedělích), s výjimkou zkouškového období, letních prázdnin a vánočních svátků. Standardně se jedná o jeden až dva víkendy za měsíc, tj. čtyři až šest víkendů za semestr, celkově můžete tudíž počítat s přibližně osmi až dvanácti dny strávenými výukou za semestr. Konkrétní rozvrhy s názvy předmětů, časovými dotacemi a lektory jsou sestavovány a zveřejňovány studijním skupinám vždy před daným semestrem.
Výuka může být vypsána v časovém okně od 9.00 hodin do 21.00 hodin, nicméně ve většině případů poslední blok končí dříve. Začínáme vždy tedy nejprve v 9.00 hodin a výuka dále plynule běží dle aktuálního rozvrhu až cca do 19.00 hodin. Myslíme samozřejmě i na přestávky a pauzy na oběd.
Jakým způsobem probíhá výuka?
Výukové bloky probíhají prezenčně, tj. fyzicky v budově školy za osobní přítomnosti účastníků kurzu, přičemž část výuky může být v případě potřeby realizována online formou prostřednictvím MS Teams.
Studium je koncipováno jakožto kombinace přednášek, praktického procvičování a samostudia.
Je účast na výukových dnech povinná?
Docházka je centrálně evidována, na přednáškových blocích je požadována 75% účast a vřele vám doporučujeme hodiny pravidelně navštěvovat. Pokud se však některé výuky či jejich pasáží nebudete moci účastnit, s příslušným vyučujícím se standardně lze domluvit na individuálním řešení dané situace a náhradním plněním vzniklé absence. Pedagogové povětšinou účastníkům kurzu také poskytují podkladové materiály k jednotlivým přednáškám, v elektronické podobě je lze nalézt ve školním informačním systému.
Je potřeba si pořizovat studijní literaturu?
Ke studiu si není dopředu potřeba zakupovat žádnou povinnou literaturu ani jiné pomůcky. Veškeré přednášky jsou tvořeny tak, aby obsáhly základní informace, které pro hladký průběh studia potřebujete. Doporučenou literaturu, která vám bude nápomocná pro úspěšné zakončení kurzu, vám sdělí vyučující při úvodních setkáních.
V případě zájmu je vám samozřejmě k dispozici i knihovna školy, kde se můžete registrovat.
Jak probíhá odborná praxe?
Odborná praxe je nedílnou součástí tohoto studijního programu, vykonává se průběžně ve všech třech semestrech studia a probíhá na odpovídajících stupních škol – druhý stupeň základní školy, střední škola, střední odborná škola, střední odborné učiliště.
Celkový počet hodin trvání odborné praxe je 150 hodin – Řízená praxe 1. semestr (60 hodin), Řízená praxe 2. semestr (60 hodin) a Reflektovaná praxe (30 hodin). Hodinou je v tomto případě zamýšlena vyučovací hodina, tj. 45 minut.
Praxi nelze uznat na základě působení účastníka v roli učitele před zahájením vzdělávacího programu, ani na základě její realizace v minulosti před zahájením vzdělávacího programu. Část praxe může účastník kurzu absolvovat u svého zaměstnavatele, a sice konkrétně 50 hodin z požadovaných 70 hodin v přímé výuce žáků, zbývajících 20 hodin praxe je nutné vykonat na jiné škole.
Praxe je hodnocena vedoucím řízené praxe, který zodpovídá za stanovení cílů, obsah a evaluaci realizované praxe. V rámci předmětů praxe účastníci kurzu zpracovávají své portfolio, které se skládá např. z písemných příprav na vyučovací hodiny, záznamů z náslechů a hospitací, písemných rozborů, reflexí, závěrečných hodnocení, metodik a dalších podkladů. Portfolio se u závěrečné zkoušky předkládá k náhledu zkušební komisi.
Jaké povinnosti musím v průběhu studia splnit?
Po každém (zimním i letním) semestru studia následuje zkouškové období, v rámci něhož účastník kurzu skládá jednotlivé zápočty a zkoušky z povinných či povinně volitelných předmětů stanovených studijním plánem. Zkušební termíny mohou být vypisovány v pracovních dnech. Ve druhém semestru si účastník kurzu zadává téma své závěrečné práce.
Jakým způsobem je studium zakončeno?
Pro úspěšné absolvování studia je po třetím, a zároveň posledním, semestru potřeba složit předepsanou závěrečnou zkoušku. Pro přípravu ke zkoušce jsou předem dostupné zkušební okruhy s konkrétními zkušebními otázkami. Podmínkou účasti u zkoušky je odevzdání závěrečné práce, kterou účastník kurzu při závěrečné zkoušce obhajuje. Povinnou součástí závěrečné zkoušky je pohovor o portfoliu. Zakončení studia se řídí § 2 vyhlášky č. 317/2005 Sb., v platném znění.
Co obdržím, pokud úspěšně absolvuji kurz?
Po absolvování programu Studium pedagogiky pro učitele druhého stupně základní školy a učitele střední školy získáte osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání.
Jak se hradí školné?
Školné se standardně hradí před počátkem každého semestru na základě vystavené faktury, a to převodem na číslo účtu školy. Fakturu si lze před zimním či letním semestrem zobrazit či stáhnout ve školním informačním systému školy. V rámci platby školného máte možnost využít i možnost splátkového kalendáře. Podrobné informace o úhradě a možnostech rozložení školného jsou uvedeny ve Smlouvě o studiu v programu celoživotního vzdělávání.
Výběr vhodného studia
Je studium akreditováno?
Nabízené studijní programy se zaměřují především na podporu profesního růstu učitelů a dalších pedagogických pracovníků, kteří aktivně působí v praxi. Pedagogičtí pracovníci si v našich studijních programech mohou zvýšit, nebo rozšířit svou odbornou kvalifikaci. Veškeré studijní programy DVPP realizované Ambis a.s. jsou držiteli osvědčení Akreditační komise pro další vzdělávání pedagogických pracovníků MŠMT ČR.
Studium pedagogiky pro učitele druhého stupně základní školy a učitele střední školy je realizováno v souladu s platným zněním školského zákona a podle § 22 odst. 1 písm. a) zákona č. 562/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a § 1 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů.
Pro koho je studium určeno?
Studium je primárně určené pro:
- absolventy akreditovaných magisterských programů neučitelského zaměření, kteří působí nebo budou působit jako učitelé všeobecně-vzdělávacích nebo odborných předmětů na druhém stupni základních škol a středních školách;
- absolventy s úplným středním vzděláním s maturitou v oboru, který odpovídá charakteru vyučovacího předmětu, kteří působí nebo budou působit jako učitelé praktického vyučování a odborného výcviku na odborných učilištích a středních odborných školách.
Jakou kvalifikaci studiem získám?
Absolvent získá kvalifikaci k výkonu učitelské činnosti v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., v platném znění, a to na základě osvědčení AMBIS vysoká škola, a.s. vydaného podle platného zákona č. 111/1998 Sb.
Uchazečům o studium programu doporučujeme si kvalifikaci vždy ověřit v Zákoně o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů (č. 563/2004 Sb.).
Náleží mi po zápisu do studia status studenta?
Účastníci celoživotního vzdělávání podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách v platném znění, nemohou používat statut studenta.
V případě potřeby můžete samozřejmě obdržet (např. pro svého zaměstnavatele) potvrzení o účasti v programu celoživotního vzdělávání.
Jak dlouhou zkušenost máte s pořádáním kurzů celoživotního vzdělávání?
AMBIS vysoká škola, a. s., dříve Univerzita Jana Amose Komenského Praha, s.r.o. (fúze 6/2023), má více než 20 let zkušeností s pořádáním kurzů celoživotního vzdělávání. Dlouhodobě se orientujeme především na kurzy pedagogiky a speciální pedagogiky.
Přijímací řízení do akademického roku 2025/2026
Jak přijímací řízení probíhá?
Přijímací řízení probíhá na základě doložení veškerých požadovaných dokumentů v prvním či druhém kole bez přijímacích zkoušek:
- vytištěná, vyplněná a vlastnoručně podepsaná Smlouva o studiu v programu celoživotního vzdělávání ve dvou vyhotoveních (pište prosím čitelně, vyplňte všechna pole a zkontrolujte si své osobní údaje);
- úředně ověřená kopie originálu dosaženého vzdělání, tj. úředně ověřená kopie vysokoškolského diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce/dodatku k diplomu, nebo úředně ověřená kopie maturitního vysvědčení.
Uchazeči, kteří absolvovali středoškolské/vysokoškolské vzdělání v zahraničí (mimo Slovenskou republiku) přiloží navíc následující:
- úřední překlad diplomu a vysvědčení/dodatku nebo maturitního vysvědčení do českého jazyka v úředně ověřené kopii originálu;
- nostrifikační doložku včetně rozhodnutí/osvědčení o rovnocennosti v úředně ověřených kopiích originálu.
Poplatek za přijímací řízení se nehradí.
Praxe se nedokládá.
Do kdy a kam mohu dokumenty doručit?
Mezní termíny přijímacího řízení:
- 1. kolo – do 30. 6. 2025
- 2. kolo – do 31. 8. 2025
Kompletní podklady k přijetí zasílejte prosím primárně poštou, v jedné obálce s jasnou identifikací odesílatele na adresu sídla školy, viz níže.
AMBIS vysoká škola, a. s.
Celoživotního vzdělávání
Lindnerova 575/1
180 00 Praha 8
V případě osobní návštěvy školy v pražské Libni je možné dokumenty vhodit do venkovní schránky na vstupní bráně do areálu školy či do kastlíku u prorektorátu pro pedagogickou činnost, kanceláře č. 110, v prvním patře školy (pravé křídlo). Studijní oddělení, ani jakákoliv jiná oddělení školy, prosím nahodile nenavštěvujte, tuto agendu nemají v gesci.
Co se stane po doručení dokumentů?
Poté, co jsou podklady pro přijetí ke studiu doručeny do školy, pověřený pracovník oddělení celoživotního vzdělávání je zpracuje ve třicetidenní lhůtě. V případě, že dokumenty nejsou kompletní nebo obsahují jakékoliv jiné nedostatky, je uchazeč o studium kontaktován telefonicky či e-mailem. Pokud jsou veškeré podklady v pořádku, uchazeč obdrží v téže lhůtě na uvedenou soukromou e-mailovou adresu oficiální vyrozumění, a to společně s informacemi k zápisu do studia a instrukcemi k úhradě školného na první semestr studia.
Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, kontaktujte nás, rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy.
e-mail: kurzy@ambis.cz
tel.: 778 117 009