Cíle předmětu:
Cílem předmětu je poskytnout studentům ucelené informace o gastronomii jednotlivých evropských regionů, vývoji a původu evropských potravinářských tradic v sociálních, ekonomických a geografických souvislostech. Studenti se seznámí s odlišnostmi, ale i provázaností kuchyní jednotlivých zemí v Evropě, souhrou tradičních a současných vlivů na moderní gastronomii, s tradičními pokrmy, lokálními specialitami a vlivem gastronomie na rozvoj evropských regionů, rozmach a udržitelnost cestovního ruchu.
Osnova:
- Gastronomický cestovní ruch, vztah mezi gastronomií a cestováním a cestovním ruchem, definice evropské kuchyně, její specifika, objasnění pojmu národní a regionální kuchyně.
- Odlišnost regionálních kuchyní Evropy, faktory ovlivňující regionální kuchyni - přírodní podmínky a společenské podmínky, gastronomie jako nehmotné kulturní dědictví.
- Česká kuchyně, historický vývoj české kuchyně, typické pokrmy české kuchyně, znovuobjevování regionální kuchyně Česka, typické regionální pokrmy.
- Kuchyně střední Evropy - slovenská, rakouská a maďarská kuchyně.
- Polská, německá a švýcarská kuchyně.
- Kuchyně severských zemí – Švédsko, Norsko, Finsko, Dánsko.
- Východoevropská kuchyně – kuchyně Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Moldávie, kuchyně pobaltských zemí (Litva, Estonsko, Lotyšsko) a kuchyně kavkazských zemí (Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie).
- Francouzská kuchyně – vybrané regiony Francie (Burgundsko, Alsasko, Provensálsko).
- Italská kuchyně - vybrané regiony (Toskánsko, Lombardie, Piemont, Friuli, Elilia Romagna, Marche, Trentino, Sicílie, Sardinie).
- Španělská kuchyně - vybrané regiony (Andalusie, Katalánsko, Baskicko, Galicie) a portugalská kuchyně.
- Řecká, chorvatská a balkánská kuchyně.
- Britská a irská kuchyně, kuchyně Belgie a Nizozemí.
|