Mezinárodní účetní standardy a mezinárodní zdanění
Cíle předmětu:
Cílem předmětu je získat a prohloubit znalosti z daňového systému České republiky v kontextu mezinárodního zdanění, především z oblasti daně z příjmů fyzických a právnických osob. Ve výkladu je kladen důraz na praktické hledisko vysvětlení a možnosti využití znalostí v praktickém životě. Předmět lze v základním pojetí považovat za východisko pro případnou budoucí přípravu posluchače pro zkoušky daňového poradce.
Výstupy z učení:
Student po absolvování předmětu porozumí základní problematice daňového systému České republiky s mezinárodním prvkem a bude schopen na přiměřené úrovni komunikovat s daňovým poradcem.
Odborné znalosti – student:
- bude schopen pracovat s mezinárodními smlouvami o zamezení dvojímu zdanění ve vazbě na české daňové předpisy.
- bude znát pravidla pro určení daňového domicilu fyzických a právnických osob v souladu se smlouvami o zamezení dvojímu zdanění a českými daňovými předpisy.
- bude znát v základním pojetí problematiku určení poplatníka daně, plátce daně, předmětu a osvobození od daně.
- bude znát základní postup pro stanovení základu daně.
- bude schopen v mírně pokročilé úrovni sestavit přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob, daňového rezidenta a daňového nerezidenta.
Odborné dovednosti - student:
- bude umět v souladu se smlouvami o zamezení dvojímu zdanění a českými daňovými předpisy určit zdroj příjmů pro zdanění daní z příjmů.
- bude umět nalézt příslušné informace v aktuálních právních předpisech.
- bude umět propojit znalosti z účetnictví a daňové evidence do předmětu a základu daně z příjmů.
Obecné způsobilosti (klíčové, přenositelné kompetence) – student:
Je schopen argumentovat.
Je schopen analyzovat.
Osnova:
- Poplatník daně. Daňový domicil. Daňový rezident. Daňový nerezident. Předmět daně. Určení příjmů ze zdroje na území České republiky. Osvobození od daně. Dílčí daňové základy.
- Osvobození od daně. Jednotlivé případy osvobození od daně s využitím mezinárodních smluv o zamezení dvojího zdanění a českých daňových předpisů.
- Příjmy ze závislé činnosti. Mezinárodní pronájem pracovní síly. Vysílání pracovníků. Předmět daně. Osvobození od daně v kontextu mezinárodního zdanění. Stanovení dílčího daňového základu.
- Příjmy ze samostatné činnosti. Způsoby zachycení podnikatelské činnosti v mezinárodním kontextu. Účetnictví. Daňová evidence. Uplatnění procentních výdajů z příjmů. Daň stanovená paušální částkou.
- Příjmy z kapitálového majetku s mezinárodním prvkem. Podíly na zisku. Dividendy. Úroky. Příjmy z nájmu ze zahraničí a tuzemska. Ostatní příjmy. Základ daně. Nezdanitelná část základu daně. Položky odčitatelné od základu daně. Stanovení daně. Slevy na dani.
- Daň z příjmů právnických osob. Poplatník daně. Předmět daně. Osvobození od daně. Transformace výsledku hospodaření na základ daně. Položky odčitatelné od základu daně. Stanovení daně.