Úvod do mezinárodního a evropského práva
Cílem předmětu je charakterizovat mezinárodní právo veřejné a evropské právo (právo Evropské unie) a vymezit jejich vztah k právu vnitrostátnímu. Postupně budou studenti seznamováni s pojmem a zvláštnostmi mezinárodního práva veřejného, jeho subjekty a prameny. Pozornost bude věnována problematice mezinárodních smluv a vztahu mezinárodního práva veřejného k právu vnitrostátnímu a k právu EU. Cílem je rovněž zaměřit se na problematiku odpovědnosti za mezinárodně protiprávní jednání a na ni navazující donucovací mechanismy. Pro posluchače je důležitá také problematika ekonomické dimenze mezinárodního práva, včetně tematiky mezinárodní justice a arbitráže, řešení mezinárodních investičních sporů. Pozornost je věnována rovněž povaze práva a pramenům práva Evropské unie, pravomocem a orgánům EU, jakož i základům právní úpravy vnitřního trhu EU. V rámci práva EU je předmět zaměřen na evropské mezinárodní právo soukromé.
Výstupy předmětu – výstupy učení
Student získá následující odborné znalosti: bude znát základy mezinárodního práva veřejného, které upravuje zejména vztahy mezi svrchovanými státy, ale i vztahy k jiným subjektům; seznámí se s otázkami vztahu mezinárodního práva k právu vnitrostátnímu a k právu Evropské unie; bude mít základní přehled o pramenech mezinárodního práva, zejména o mezinárodních smlouvách, které sehrávají stále důležitější úlohu i v oblasti vnitrostátní; seznámí se s pravidly týkajícími se odpovědnosti států, řešení sporů, donucení; seznámí se se základy práva Evropské unie; seznámí se se základy evropského mezinárodního práva soukromého.
Student získá následující obecné způsobilosti: bude schopen posoudit vztah mezinárodního a vnitrostátního práva, jakož i vztah práva Evropské unie k právu vnitrostátnímu; bude schopen posoudit, jak postupovat při dovolávání se práv osob v oblasti lidských práv a v oblasti investičního práva; bude schopen posoudit, jaké normy použít na řešení vztahů v oblasti evropského mezinárodního práva soukromého.
Hlavní témata - hlavní problémové okruhy
1. Pojem a zvláštnosti mezinárodního práva (odlišnosti od vnitrostátního práva, zejména od mezinárodního práva soukromého a od práva Evropské unie)
2. Subjekty mezinárodního práva veřejného obecně (státy, mezinárodní organizace, jednotlivec, zvláštní politické jednotky), vznik nových států, význam uznání států, suverenita států, třídění států, zánik států a sukcese
3. Mezinárodní organizace vládní povahy, univerzální, regionální
4. Jednotlivec jako subjekt mezinárodního práva veřejného, mezinárodní ochrana lidských práv, otázky mezinárodní ochrany investic, význam mezinárodních trestních tribunálů
5. Prameny a normy mezinárodního práva veřejného (mezinárodní smlouvy, mezinárodní obyčejová pravidla, jejich vztah, pomocné a doplňující prameny mezinárodního práva), kodifikace mezinárodního práva
6. Druhy pravidel mezinárodního práva (obecná, partikulární, kogentní, dispozitivní, soft law, hard law, zásady a normy). Řešení vztahu mezinárodního práva veřejného k právu vnitrostátnímu (zejména v právu ČR)
7. Aplikace norem mezinárodního práva veřejného (řešení sporů - případy řešené mezinárodními soudními orgány, donucení v mezinárodním právu)
8. Vznik a vývoj Evropských společenství, vznik Evropské unie, orgány EU
9. Prameny práva EU, vztah práva EU k vnitrostátnímu právu, vnitřní trh EU, občanství
10. Základy mezinárodního práva soukromého a obchodního
11. Pojem a vývoj evropského mezinárodního práva soukromého
12. Vybrané oblasti právní úpravy