Zaměření předmětu:
Předmět směřuje k praktickým aplikacím při rozhodovacích procesech v bezpečnostní praxi. Ve svém obsahu využívá poznatků správního a trestního práva.
Obsahové zaměření tvoří zvláštní část správního práva, která se vztahuje především na vrchnostenskou činnost příslušníků Policie ČR, příslušníků ostatních veřejných ozbrojených sborů (např. Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR či Generální inspekce bezpečnostních sborů), strážníků obecní policie a vojenských policistů.
Zařazena je též činnost zpravodajských služeb ČR (tj. Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství). Předmět obsahuje i právní aspekty činnosti Hasičského záchranného sboru ČR, jako veřejného sboru neozbrojeného.
Výuku doplňuje právní úprava činnosti tzv. veřejných stráží (tj. lesní stráž, myslivecká stráž, rybářská stráž a stráž přírody).
Vyučuje se také právní problematika vybraných identifikačních dokladů, se kterými se příslušníci mohou nejčastěji setkat (tj. cestovní doklady, občanský průkaz, řidičský průkaz a zbrojní průkaz).
Výstupy předmětu – výstupy učení:
Dojde k získání detailnějších znalostí právních předpisů, jež se vážou k výkonu služby bezpečnostní povahy u Policie ČR a u ostatních jmenovaných složek. Zvláštní pozornost je věnována povinnostem a oprávněním příslušníků Policie České republiky.
Studium předmětu má napomoci při bezprostředním rozhodování ve složitých bezpečnostních situacích, v rámci nichž příslušníci uvedených složek, zasahují do práv a svobod chráněných a zaručených Ústavním pořádkem České republiky. Studium předmětu možno doporučit každému, neboť s příslušníky veřejných sborů se lze setkat v běžném životě.
Hlavní témata – obsah předmětu:
- Charakteristika veřejného sboru. Přehled veřejných sborů v ČR
- Postavení a činnost veřejných ozbrojených sborů, jejich řízení a organizace
- Základní povinnosti příslušníků. Spolupráce a další vztahy veřejných ozbrojených sborů
- Omezení osobní svobody a postup příslušníků ve vztahu k věcem
- Vykázání osoby ze společného obydlí
- Zajišťování bezpečnosti chráněných objektů, prostorů a osob
- Použití donucovacích prostředků a zbraně příslušníky
- Práce veřejných ozbrojených sborů s informacemi
- Mezinárodní spolupráce veřejných ozbrojených sborů. Náhrada škody a náhrada za poskytnutí věcné pomoci
- Kontrola veřejných ozbrojených sborů
- Vybraná oprávnění příslušníků v silničním, železničním, plavebním a leteckém provozu a právní úprava vybraných identifikačních dokladů – cestovní doklady, občanský průkaz, řidičský průkaz a zbrojní průkaz
- Právní úprava činnosti zpravodajských služeb ČR – Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenské zpravodajství. Právní úprava činnosti Hasičského záchranného sboru ČR.
- Právní úprava činnosti tzv. veřejných stráží – lesní stráž, myslivecká stráž, rybářská stráž a stráž přírody
- Rezerva