Cíl předmětu:
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní terminologický a teoretický rámec psychologie, který budou rozvíjet v průběhu dalšího studia a představit psychologii jako základní a aplikovanou vědeckou disciplínu i jako pomáhající profesi.
Po úspěšném absolvování předmětu budou studenti schopni:
- Vysvětlit průběh vývoje psychologického vědění a popsat základní psychologická paradigmata, koncepty a teorie.
- Identifikovat postavení psychologie v systému ostatních věd.
- Vysvětlit aplikace psychologického poznání a definovat jeho limity na konkrétních příkladech.
Obsah předmětu:
- Studium psychologie na VŠ. Studující se seznámí se strukturou a očekáváným průběhem jejich studia bakalářského studijního programu psychologie. Budou jim představeni jednotliví vyučující, jejich specializace a vyučované předměty. Studující se seznámí se s očekáváními vyučujících a budou diskutována jejich vlastní očekávání týkající se průběhu jejich studia. Budou představena základní doporučení týkající se studijních dovedností pro úspěšné zvládnutí studia vycházející z konceptu seberegulovaného učení.
- Současná psychologie a její aplikace. Orientačně bude představena současná psychologie jako věda a pomáhající profese, včetně základních a aplikovaných disciplín. Bude představen koncept tzv. laické psychologie a budou diskutovány perspektivy studentů týkající se povahy lidského myšlení, prožívání a chování. Na příkladech budou ilustrována některá hlavní témata současné psychologie, klíčové výzkumy a jejich aplikace v různých kontextech.
- Základní psychologická paradigmata, jejich historické kořeny a vliv na současnou psychologii. Budou představeny základní psychologické přístupy včetně biologického, behaviorálního, kognitivního, psychoanalytického a humanistického. Budou představeny jejich filozofické základy, průběh jejich vývoje včetně základních témat a dopadu na současnou psychologii. Bude diskutováno jejich propojení na příkladu biopsychosociálního modelu.
- Vývoj základních psychologických disciplín – hlavní představitelé a jejich klíčové myšlenky. Dále bude orientačně představen vývoj základních oborů psychologie (tj. obecné psychologie, psychologie osobnosti, sociální psychologie, vývojové psychologie), jejich hlavní představitelé a klíčové myšlenky.
- Metody utváření psychologického poznání. Budou představeny epistemologické a metodologické základy současné psychologie. Orientačně bude představen idiografický a nomotetický přístup k poznávání lidské psychiky, kvalitativní a kvantitativní výzkumné metody a možnosti uplatnění těchto metod při vytváření psychologického poznání. Bude diskutováno využití psychologického výzkumu v praktické psychologii v rámci konceptu praxe založené na důkazech („evidence-based practice“). Budou diskutovány limity psychologického poznání a možností jeho aplikace.
- Základní psychologické disciplíny I: Obecná psychologie. Bude představena obecná psychologie jako psychologická disciplína zabývající se studiem základních kognitivních procesů. Orientačně budou představeny základní koncepce obecné psychologie týkající se vnímání, myšlení, pozornosti, paměti a učení, jejich vzájemné propojení a možné aplikace.
- Základní psychologické disciplíny II: Psychologie osobnosti. Bude představena psychologie osobnosti jako psychologická disciplína zabývající se interindividuální odlišností. Orientačně budou představeny základní přístupy ke studiu osobnosti včetně rysového, humanistického, psychoanalytického a sociálně-kognitivního.
- Základní psychologické disciplíny III: Vývojová psychologie. Bude představena vývojová psychologie jako disciplína zabývající se stabilitou a proměnlivostí lidské psychiky. Bude diskutováno kontinuální a stadiální pojetí vývoje, základní determinanty vývoje i stabilita a proměnlivost základních psychických procesů.
- Základní psychologické disciplíny IV: Sociální psychologie. Bude představena sociální psychologie jako psychologická disciplína zabývající se mezilidskou interakcí. Budou diskutována základní témata sociální psychologie, jako je sociální vliv, sociální poznávání či sociální vztahy. Budou představeny některé základní studie sociální psychologie a budou diskutovány jejich implikace pro porozumění vztahům mezi lidmi.
- Psychologie jako pomáhající profese I: Možnosti psychodiagnostiky. Bude představena psychologická diagnostika jako jedna z hlavních aplikačních oblastí psychologického vědění. Budou diskutovány různé koncepce normality a na příkladech budou ilustrovány možnosti aplikace psychologických poznatků pro diagnostiku biopsychosociálních procesů v různých kontextech, jako je vzdělávání, zdravotnictví či oblast práce.
- Psychologie jako pomáhající profese II: Možnosti psychologické intervence. Budou představeny některé možnosti psychologické intervence jako prostředku aplikace psychologického poznání pro dosažení pozitivní individuální a sociální změny a zvýšení efektivity, resilience a well-being. Orientačně budou představeny základní psychoterapeutické směry a jejich hlavní myšlenky.
- Psychologie a seberozvoj – V této shrnující lekci budou studujícím představeny možnosti aplikace psychologického vědění ve vlastním životě.