Vydavatelská činnost
Vydavatelská činnost AMBIS vysoká škola, a.s.
Dětský domov v české společnosti 21. století
PhDr. Alois Daněk, Ph.D.
Monografie Dětský domov v české společnosti 21. století se zabývá problematikou současných dětských domovů. Kniha reaguje na aktuální debatu o potřebě a restrukturalizaci dětských domovů. Hlavním cílem monografie je poskytnout detailní vhled do edukační reality dětského domova a přispět k diskuzi o jeho budoucnosti. Zaměřujeme se na důvody ústavní výchovy, připravenost mladých dospělých na odchod z dětského domova a jejich integraci do společnosti. Kniha se v úvodu věnuje současnému stavu poznání, zasazuje problematiku dětských domovů do legislativního rámce a je prezentován metodický design. Následně popíšeme zkoumané prostředí a cílovou skupinu dětí a mladých dospělých. V praktické části jsou prezentována výzkumná zjištění, na jejichž základě je formulována progresivní koncepce dětského domova pro 21. století.
Vydala: AMBIS vysoká škola, a.s., Lindnerova 575/1, 180 00 Praha 8 – Libeň.
Rok vydání: 2025
Počet stran: 118
Vydání: 1. elektronické vydání
ISBN: 978-80-7265-242-6
DOI: https://doi.org/10.61357/ambis.r2025.1
Publikaci je možné stáhnout zde.
Vydavatelská činnost k oboru Management rozvoje měst a regionů
Aktuální problémy současného města
Publikace vznikla na Vysoké škole regionálního rozvoje a Bankovním institutu – AMBIS v rámci naší snahy maximálně propojovat teoretickou výuku s praxí a práci se studenty zaměřovat tak, aby získávali teoretické vědomosti, ale i praktické zkušenosti a dovednosti. V rámci magisterského studijního oboru Management rozvoje měst a regionů tak v předmětech Teorie a praxe rozvoje měst a Politika územního rozvoje vznikl v akademickém roce 2018/19 již třetí soubor seminárních prací zaměřených na aktuální rozvojové problémy našich sídel. Studenti se věnovali zejména mapování nevyužitých území a objektů – brownfields, ale i stavu veřejných prostorů. Vznikl tak soubor tematicky ucelených prací, který přináší nápady a návrhy, jak vybrané problémy v nejrozmanitějších koutech naší vlasti řešit.
Publikaci je možné stáhnout zde.
Jesenicko-česko-polské pohraničí
Publikace je výsledkem terénního mapování česko-polského pohraničí realizovaného studenty oborů Management rozvoje měst a regionů a Bezpečnostní management v regionech a jejich vyučujících pod vedením doc. Ing. arch. Ivy Poslušné, Ph.D. Cílem práce bylo analyzovat stav a rozvojové předpoklady pohraničního území a porovnat rozvojový potenciál českého Jesenicka a polského Nyska.
Publikaci je možné stáhnout zde.
Publikace Neziderské jezero. Mapování rozvojového potenciálu maďarsko-rakouského pohraničního území.
Publikace je výsledkem terénního mapování rakousko-maďarského pomezí studentů oborů Management rozvoje měst a regionů a Bezpečnostní management v regionech a jejich vyučujících doc. Ing. arch. Vladimíry Šilhánkové, Ph.D. a Mgr. Michaela Pondělíčka, Ph.D. Cílem práce bylo analyzovat stav a rozvojové předpoklady pohraničního území, zejm. s ohledem na koordinaci ochrany životního prostředí a rozvoje cestovního ruchu.
Publikaci je možné stáhnout zde.
Publikace Ideální město mezi renesanční imaginací a moderní funkcí
Publikace vytvořená studentem, resp. absolventem VŠ AMBIS Ing. Martinem Černým pod vedením doc. Ing. arch. Vladimíry Šilhánkové, Ph.D. si bere za cíl představit renesanční filozofické a architektonické autority, tj. dílo Thomase Mora, Tommase Campanelly, Leona Battisty Albertiho, Antonia di Pietra Averlina Filareta, ve srovnávací perspektivě a získanou informační strukturu porovnat s kategoriemi utopie/idealismu v městském plánování následujícího vývoje. Renesanční kulturní fenomén tvoří jedno z ohnisek urbanistické vizualizace. Vzájemná komparace vybraných autorů přitom poukazuje na reflexi veskrze reálných problémů soudobých měst. Hodnocen je v ní rovněž názorový diskurz na utopii před tzv. klasickými utopisty, jako byl R. Owen či Ch. Fourier, resp. zda můžeme spis Th. Mora a T. Campanelly za "utopický" označit.
Publikace je možné stáhnout zde.
Publikace Barokní krajina a obce Broumovska
Publikace je vytvořená ve spolupráci studentů magisterského studijního oboru Management rozvoje měst a regionů a jejich vyučujících Mgr. Michaela Pondělíčka, Ph.D., doc. Ing. arch. Vladimíry Šilhánkové, Ph.D., Ing. Pavla Struhy a Ing. Gabriely Antošové, Ph.D. Cílem práce bylo analyzovat rozvojové předpoklady a rozvojové problémy vybraného území, zejm. s ohledem na rozvoj cestovního ruchu. Práce je založena na vlastním terénním mapování v rámci terénního cvičení studentů.
Publikaci je možné stáhnout zde.
Publikace Aktuální problémy současného města 2
Publikace vznikla na Vysoké škole regionálního rozvoje a Bankovním institutu – AMBIS v rámci naší snahy maximálně propojovat teoretickou výuku s praxí a práci se studenty zaměřovat tak, aby tito získávali teoretické vědomosti, ale i praktické zkušenosti a dovednosti. V rámci magisterského studijního oboru Management rozvoje měst a regionů tak v předmětu Politika územního rozvoje vznikl v letním semestru akademického roku 2016/17 již druhý soubor seminárních prací zaměřených na aktuální rozvojové problémy našich sídel. Studenti se věnovali mapování nevyužitých území a objektů – brownfields, regeneraci panelových sídlišť, stavu veřejných prostorů i problémům spojeným se suburbanizací. Řada z nich se ale nezastavila jen u popisu stávajícího stavu, ale v duchu studovaného oboru a jejich uplatnění nabývaných poznatků v praxi tak řada ze studentů rovněž vytvořila ideové návrhy řešení popisovaných problémů. Vznikl tak soubor tematicky ucelených prací, který přináší neotřelé nápady a návrhy, jak vybrané problémy v nejrozmanitějších koutech naší vlasti řešit. Protože jsme přesvědčeni, že vybrané práce mohou být zajímavou inspirací, rozhodli jsme se s Vámi podělit o 16 nejlepších prací formou této publikace.
Publikaci je možné stáhnout zde.